Sourozenci na jednom pohledu

Probírám se postupně dokumenty, fotografiemi a ostatními artefakty, které jsem získal po mých předcích a po příbuzných. Právě jsem narazil na pohlednici posílanou do Brodeslav u Kožlan. Kdokoliv si ji přečte, pozná, že se v ní hovoří o čtyřech osobách. Tři chlapi a jedna žena. Čtyři jména, žádné příjmení. Ale pokud už máte ty svoje předky trochu utříděné a pod kůží, hned se na tu kartičku díváte jinýma očima.

Dopis je adresován Frantíkovi a píše ho Ladislav. Dále se na lístku zmíněn Josef a Johanka. A je tam ještě jedno slovo, které odkazuje na příbuzenský vztah: bratr („Tvůj bratr Ladislav“).

Tak si je vypišme:

František, Ladislav, Josef Johanna. Pomocí odkazů jsem naznačil, do kterého příspěvku a do které generace se máme dívat. Ano, jsou to děti Františka Rohly a Amálie Křížkové.

Je zde uvedeno také datum 18. ledna 1918, takže můžeme hned vypočíst, kolik jim bylo v době, kdy byl lístek napsán a odeslán, let.

Johanna byla v té době v Týřovicích u Rakovníka. Nevím, z jakého důvodu, ale je to hned směr dalšího pátrání po jejích osudech. Josef v té době cestoval do Rumunska, celkem asi deset dní a deset nocí. Bylo to vlakem, nebo pěšky? Proč tam jel? No a konečně František tou dobou bydlel v Brodeslavech u Kožlan u paní Holcingrové. Také důvod jeho pobytu zde je mi neznámý.

Pokud něco vypátrám, samozřejmě se s vámi o to podělím.Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *