Pro své genealogické bádání dnes už v podstatě využívám pouze internet. A tak se s vámi podělím o pár užitečných odkazů, na které jsem při svém „brouzdání po netu“ nalezl.
V první řadě je to web České genealogické a heraldické společnosti v Praze, ale dnes už snad nejen v Praze. Jsem jejím členem, i když musím přiznat, že ne příliš pilným. Pořádají různé kurzy zaměřené na začínající, ale i pokročilé rodopisce. Vydávají užitečné publikace, čítanky, slovníky apod. Na těchto stránkách asi nejvíce využívám odkazy na oblastní archivy. Jsou velmi přehledně vyrobeny formou mapy.
V roce 2020 jsem si předplatil základní verzi webové aplikace MyHeritage a místo Legacy Family Tree jsem začal používat jejich Family Tree Builder. Roku 2022 jsem změnil předplatné na Kompletní, je v něm možnost upravovat staré fotografie pomocí umělé inteligence, vytvářet hlasové průvodce, což mě dost zajímalo.
Pokud máte také nějaké předplatné od MyHeritage, srdečně vás uvítám na mých stránkách s názvem Rod Rohla a Lodl z Petrovic. Najdete tam celý rodokmen včetně spousty fotografií. Kdo není registrován, musí mu zatím stačit stránky tyto.
Spousta textu v matrikách není pouze v českém jazyku, ale také převážně v latině a hlavně v němčině. Dost užitečné pro mě jsou tištěné slovníky a publikace vydávané zmíněnou Genealogickou společností a to:
- Německo – český slovník pro genealogy, Václav Kasalický a kol., publikace řady Vademecum genealoga – svazek 3, Editio optima 1996
- Latinsko – český slovník pro genealogy, Jan Mareš, publikace řady Vademecum genealoga – svazek 2, Editio optima 1996
- Latinsko – německo – český slovník nemocí, úrazů a příčin smrti a výrazů s nimi souvisejících (nejen) pro genealogy, Boleslav Lutonský a Jaroslav Černý, publikace řady Vademecum genealoga – svazek 1, Editio optima 1995
- Učebnice čtení starých textů k výuce v kursech ČGHSP i pro samouky, kolektiv autorů, 2003
- Slabikář a čítanka pro laické genealogy, kolektiv autorů, publikace řady Vademecum genealoga – svazek 4, editio optima 1998
Posledně zmíněná publikace mi byla cenným zdojem pro porovnávání psaných textů a to především tabulka Vzory písmen a číslic. Pokud vím, tak všechny knihy lze objednat na webu genealogické společnosti.
Další knihy, v kterých si občas listuji jsou Soupisy poddaných podle víry z roku 1651, tam jsem nalezl dva záznamy o příjmení Rohla, ale o tom píšu v jiném článku.
Jelikož moje oba rody pochází hlavně ze západu Středočeského a severu Plzeňského kraje, nahlížím často do regionální literatury. Cenným zdrojem inspirace jsou mi knihy Václava Kočky a další:
- Dějiny politického okresu Kralovického, Václav Kočka, Agroscience s.r.o., 2010
- Dějiny Rakovnicka, Václav Kočka, Agroscience s.r.o., 2009
- Dějiny královského města Rakovníka, František Levý, Agroscience s.r.o., 2010
- Voda – mlýny a mlynáři na Kralovicku a Manětínsku, Jaroslav Sklenář, 1997
- Dějiny kostela a fary v Petrovicích u Rakovníka, František Janoušek, 1912
- Dějiny obecné školy v Petrovicích u Rakovníka, František Janoušek, 1911
Co se týče odkazů na webové stránky, mohu doporučit především tyto:
- Německo český slovník
- Zaniklé obce a objekty
- Kde jsme, četnost příjmení